Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale od kilku lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

     DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Dzień Bezpiecznego Internetu w tym roku świętowaliśmy 11 lutego 2020 r. (okres ferii zimowych), ale do końca lutego można przekazywać informacje, podejmować inicjatywy propagujące bezpieczeństwo w sieci. Nasza szkoła również włączyła się w „świętowanie”.

     27 lutego br. w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie odbył się obchody Powiatowego Dnia Bezpiecznego Internetu pod hasłem Działajmy razem!.

     W spotkaniu udział wzięły władze samorządowe, przedstawiciele instytucji, dyrektorzy szkół, nauczyciele, młodzież ze szkół z powiatu płockiego.

Podczas tegorocznych obchodów poprzez wystąpienia zaproszonych gości i prelekcje, zachęcano  wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Zwrócono szczególną uwagę na zjawisko hejtu – jak sobie z nim radzić, fake news – pojawiający się  w sieci oraz relacje osobiste jakie pojawiają się w cyfrowym świecie.

W obchodach DBI w tym roku naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas VIII: Ula Tarka, Kasia Wierzbicka, Natalia Jankowska, Filip Kamiński i Olek Bardyszewski pod opieką p. Hanny Rybciak.  W konkursie wiedzy o bezpieczeństwie w sieci w systemie testów elektronicznych I’Vote, wzięli udział zawodnicy szkół podstawowych (dwóch przedstawicieli) oraz uczniowie szkół średnich (jeden przedstawiciel).

Nasz dwuosobowy team w składzie Natalia Jankowska (VIIIa) i Filip Kamiński (VIII b) -  zajął II miejsce. Gratulujemy!

Zdjęcia pobrano z:https://www.facebook.com/zsgabin/ oraz zasoby własne.

Dalsze obchody przenieśliśmy do naszej szkoły.

     W dniu 28 lutego br. odbył się apel dla klas 4-6 i 7-8, który przygotowały p. Monika Biniewicz i p. Hanna Rybciak wraz z uczniami klas VIII abc.

     Klasy  4- 6 wysłuchały informacji przedstawianych przez starszych kolegów na temat historii DBI oraz zagrożeń w Internecie, zasad bezpiecznego korzystania z sieci Internet i  przestrzegania Netykiety. Obejrzały prezentację multimedialną  wykonaną przez  p. Monikę Biniewicz dotyczącą w/w zagadnień oraz obejrzały filmy na temat kreowania swojego pozytywnego wizerunku w sieci oraz wiarygodności informacji. Występujący zostali narodzeni brawami!  Apel podsumował pan wicedyrektor Jacek Klarzyński.

     Klasy  7- 8 wysłuchały krótkiej informacji na temat obchodów DBI. W tych klasach został poruszony problem uzależnienia od komputera i internetu – co tracimy, jak zaczyna wyglądać nasz świat po przekroczeniu granicy kiedy korzystanie z sieci staje się ryzykowne. Podczas tej części apelu uczniowie mieli okazję obejrzeć filmy: „Wyloguj się do życia, zanim życie Cię ominie”, „Gdy Internet jest ważniejszy od babci…”(Reżyser Życia), oraz film poruszający problem sekstingu wśród nastolatków. Apel podsumowała pani dyrektor Anna Brodowska.

     My – użytkownicy sieci globalnej - zapamiętajmy tegoroczne hasło DBI oraz to, że szacunek to istotna wartość – nie tylko w świecie realnym, ale też Internecie – i nie stworzymy jej bez kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji.

Do widzenia za rok, w kolejnych obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu!