Decyzja, wybór, ścieżka, droga, dobra i zła

Drodzy Ósmoklasiści!

          Wybór szkoły średniej to niewątpliwie ważny i trudny moment w życiu każdego młodego człowieka. Tym bardziej w dobie pandemii COVID - 19, gdy nie ma bezpośredniego kontaktu ze szkołą, a akcja „drzwi otwarte” pozostaje jedynie wirtualną prezentacją. Nie jest oczywiście to samo, co „na żywo”obejrzeć, poczuć klimat, może nawiązać już kontakty czy wziąć udział w aktywnościach przygotowanych przez uczniów. Niemniej, szkoły i teraz prześcigają się w ofertach online, by można było lepiej poznać placówkę i dokonać właściwego wyboru profilu.

       Pamiętajcie, że najlepsza szkoła to nie zawsze ta, w której uczyli się Wasi rodzice, starsze rodzeństwo. To niekoniecznie ta, która znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania. Szkoła powinna być wybrana świadomie, a nie na zasadzie kierowania się aktualną modą na daną placówkę. Dobrze jest zatem zapoznać się z ofertą kilku szkół, by mieć porównanie. Musicie też pamiętać o zasadach rekrutacji do danej placówki, o Waszych predyspozycjach i w przyszłości może już o wyborze kierunku studiów czy zawodu. Pamiętajcie także, że zawsze możecie liczyć na pomoc wychowawcy, doradcy zawodowego, pedagoga oraz wszystkich innych nauczycieli w naszej szkole.

      Przeglądajcie więc oferty szkół, analizujcie profile, patrzcie, jakie będą możliwości na rynku pracy   po ukończeniu edukacji. Nie zapomnijcie, że liczy się również wynik egzaminu. Zatem warto już teraz zacząć powtarzać materiał, by bez stresu podejść do testów i z najlepszymi osiągnięciami dokonać rejestracji. Jestem pewna, że każdy z Was znajdzie szkołę, w której będzie doskonale czuł się i która zapewni mu najlepsze wsparcie w dalszym rozwoju.

      Życzę powodzenia na egzaminach i tylko tych właściwych wyborów.

                     Wasz pedagog szkolny - Marlena Kowalska