Dzień Bezpiecznego Internetu w tym roku obchodzony jest w lutym i marcu, pod hasłem : „Działajmy razem ONLINE!”. Przypominamy, że ma on na celu - przede wszystkim - inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz zaznajomienie z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. 

Aby przybliżyć uczniom zasady bezpiecznego Internetu na zajęciach informatyki  dla klas 4 – 8 zostały  przeprowadzone  lekcje, na których omawiane były zagadnienia bezpieczeństwa, praw autorskich, zagrożeń w sieci, zagadnień cyberprzemocy, uzależnienia od Internetu. Prezentowane były również filmy edukacyjne związane z omawianymi tematami.

Uczniowie przygotowali plakaty, komiksy, chmury wyrazowe, animacje  w Scratchu dotyczące bezpieczeństwa  w sieci.

Chcieliśmy również zaznaczyć swoją obecność podczas tegorocznych obchodów DBI, przygotowując i prezentując dwa 2 filmy przedstawiające problem hejtu w sieci oraz nadużywania Internetu. Zaprezentowane zostały na naszej stronie na FB.

Wzięliśmy również udział w Powiatowych Obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu zorganizowanym w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie już po raz czwarty, tym razem 4 marca 2021 r.

„Zeszłoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu był ostatnią uroczystością przed wybuchem pandemii koronawirusa, która zmieniła wszystko. Również sposób organizacji kampanii DBI. Została ona przeniesiona do sieci Internet, ale zachowane zostały wszystkie elementy przedsięwzięcia. Co więcej dzięki wykorzystaniu mediów społecznościowych zwiększyły się szanse dotarcia do jeszcze większej liczby odbiorców.”

Uroczystość oficjalnie otworzyła pani Jadwiga Irena Milewska, dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie.

Więcej można przeczytać na stronie:  http://zsgabin.pl/2021/03/05/iv-powiatowy-dzien-bezpiecznego-internetu-2021-dzialajmy-razem-online/

Pragniemy poinformować, że  w tym roku  nasi uczniowie odnieśli sukces biorąc udział w konkursach ogłoszonych i przeprowadzonych z okazji powiatowych obchodów DBI.

W tym dniu, od godziny 9:00 młodzież szkół średnich i szkół podstawowych z kilku powiatów brała udział w przeprowadzonym przez panią Elżbietę Ostrowską Powiatowym Konkursie Wiedzy o Bezpieczeństwie w Internecie. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach: szkoły średnie oraz szkoły podstawowe.

Składał się z 40 pytań i miał charakter testu online. Naszą szkołę  w teście reprezentowali uczniowie klas 8 – 12 osób.

Laureatami konkursu w kategorii szkół podstawowych zostali:

I miejsce zajął Mikołaj Obidowski ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Gąbinie.

II miejsce zajęła Amelia Seweryniak ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Gąbinie.

III miejsce zajął Paweł Rybciak ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Gąbinie.

Wyróżnienie otrzymała: Maja Krajewska, ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Gąbinie.

Ponadto Komisja w składzie: Maria Elżbieta Błaszczyk – w-ce dyr. Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie, Maria Olszewska, Eliza Bałdyga, Elżbieta Ostrowska, Piotr Pietracho – nauczyciele Zespołu Szkół w Gąbinie oraz Joanna Matuszewska – prezes Fundacji IUVENES dokonała rozstrzygnięć:

W konkursie na wykonanie ulotki reklamującej Dzień Bezpiecznego Internetu (szkoły podstawowe):

I miejsce zajął Krzysztof Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Gąbinie.

II miejsce zajęła Magdalena Grzelak ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Gąbinie.

W konkursie na wiersz – rymowankę (szkoły podstawowe):

I miejsce zajął Mikołaj Borkowski ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gąbinie.

Odebraliśmy je osobiście z rąk pani dyrektor Jadwigi Ireny Milewskiej i p. Piotra Pietracho z zachowaniem z zachowaniem zasad bezpieczeństwa wynikających z sytuacji pandemicznej.

Gratulujemy i prezentujemy laureatów oraz zwycieskie prace.

Reprezentowali nas również: Dawid Szcześnika kl. 4, Amelia Seweryniak kl. 4,  Maja Kuś kl. 6, Amelia Fus kl 7 oraz Jakub Szmulewicz, Zuzanna Kadłubaj, Zofia Górska, Krzysztof Bluszcz, Wiktoria Wieczorek, Oskar Sochacki, Ania Żuchowicz, Filip Kunar - klasa 8.

Pod koniec marca rozstrzygniemy nasz szkoły konkurs ogłoszony dla klas IV – VIII, również związany z bezpieczeństwem w sieci. Zachęcamy do udziału.

https://www.sp.gabin.pl/aktualnosci/1127-konkurs-szkolny-i-powiatowy-z-okazji-dnia-bezpiecznego-internetu