W dniu 17.03.2022 w naszej szkole, obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przypadł na dzień 8 lutego 2022. W Polsce to już 18. edycja akcji, która powstała z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i obecnie obchodzona jest nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach.

Z tej okazji, pod czujnym okiem p. Hanny Rybciak, p. Martyny Sztygiel oraz p. Moniki Biniewicz, uczniowie klasy ósmej i piątej wcielając się w role prezenterów, piosenkarzy i hejterów, przeprowadzili dla klas I-III oraz IV-VI lekcje w formie apelu pod hasłem „Nie hejtuję – reaguję”.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się między innymi co to jest hejt, w jakiej postaci może się przejawiać i gdzie dokładnie można go znaleźć w Internecie. Dzieci również poznały przyczyny i konsekwencje hejtu oraz dowiedziały się jak z nim walczyć. Urozmaiceniem była prezentacja multimedialna, pouczający film animowany na temat szkodliwych treści w Internecie oraz piosenka znanych muzyków pod tytułem„Przytul hejtera” w wykonaniu Leny i Oli -  uczennic klasy piątej.

Natomiast uczniowie klas VII i VIII w ramach obchodów DBI uczestniczyli w spotkaniu z policjantami, panią Krystyną Kowalską z Komendy Miejskiej Policji w Płocku oraz panem Pawłem Kowalskim z Komisariatu Policji w Gąbinie, którego głównym celem było nawiązanie do zagrożeń czyhających w sieci oraz tym, jak się przed nimi bronić. Mundurowi dokładnie omówili problem cyberprzemocy. Uczniowie dowiedzieli się czym jest phishing, stalking, flaming, grooming, trollowanie, spoofing. Policjanci poradzili, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci.

Dzieci i młodzież bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, odpowiadali na zadawane pytania oraz chętnie dzielili się swoją wiedzą. Mamy nadzieję, że dzięki takim przedsięwzięciom podejmowanym przez naszą szkołę w tym temacie uczniowie będą odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli ustrzec się przed niebezpieczeństwem i uniknąć wielu błędów.

Z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, w naszej szkole, zostały ogłoszone konkursy, których laureatami zostali:

W kategorii klas I-III „Strażnik Internetu”

I miejsce - Miłosz Kołodziejczyk Ia

II miejsce - Julia Winiarska IIc

III miejsce - Maja Garstka IIa

wyróżnienie - Maja Skomniał IIIa

W kategorii klas IV-VI „Logo DBI” lub „Wirus komputerowy”

I miejsce - Szymon Rzepecki klasa VI b

II miejsce - Małgorzata Szarota Vc

III miejsce - Filip Kwiatkowski Va

wyróżnienie - Lena Kwiatkowska Vb

Klasy VII – VIII konkurs on – line Test Wiedzy o Bezpieczeństwie w Internecie:

I miejsce – Jakub Feliniak kl.VIII a

II miejsce – Natalia Radecka kl. VIII b

III miejsce – Natalia Nodzak kl. VIII b

wyróżnienie – Agata Żabka kl. VIII a